Skip Navigation Links
Skip Navigation Links


Cihangir Akşit Romanları

Sarı Sessizlik

Sarı Sessizlik
Bir kayboluşun romanıMiralay Reşat Bey ve Vatan Savunmasında 27 yıl

Miralay Reşat Çiğiltepe
ve Vatan Savunmasında
27 yıl
Savruluş

Savruluş


Roman için okurların yorumları:

Okunması gereken bir roman.

Güzel bir dil anlatımı olan, yaşanmış savaşı güzel bir şekilde anlatılmış, okumaya başlayınca elinizden bırakamayacağınız, sürükleyici, harika bir eser. Herkesin kütüphanesinde olması gerekli diye düşünüyorum.

Eskişehir, Türkiye
29 Nisan 2009, Çarşamba
(hepsiburda.com)

Çok etkilendim.

Merhaba.

Saat tam 04.35 aslında kitabınızı okumaya 2 gün önce başlayabildim ama bir kitap okurken çok nadiren başıma gelen bi durum oldu. Zaman geçip sayfalar ilerledikçe yorulan gözlerime ragmen okadar akıcı ve okadar merak uyandırıcı bir şekilde yazmışsınız ki kitabı kapatıp yatagımın başucuna koyamadım.

Kitabı biraz önce bitirdim ve tekrar tekrar söylemek isterim hayran kaldım. Kendimi bildim bileli tarihe karşı olan büyük ilgimden dolayı çok araştırıp çok okudum kimi zaman mezarlar buldum kimi zaman ulaşmak istedigim şeylere ulaşamayım meçhul kalmasına üzüldüm ama çok farklı şeyler ögrendim ve hala ögreniyorum.

Kitabınızı okuyana kadar sarıkamışta yaşanları bildigimi ve orda olanların acılarını hala hissetigimi sanırıdım fakat okuduktan sonra aslında hiç birşey bilmedigimi anladım. Okurken sanki mülazım sacit efendinin yanında gibi hissettim kendimi odamın sarı ve loş ışıgında gerçekten onlarla beraber üşdügümü hissettim onlarla doydum bazı vakitlerdede gözlerimden damlayan yaşlara hakim olamadım.

Kısacası çok etkilendim.

Bölegede inceleme yaptıgınızı ve o savaşı yaşayanlarla konustugunuzu okudugumda sizi çok kıskandım keşke orda bende olsam ve o şerefi bende yaşayabilseydim dedim. Tarihini iyi ve kötü olaylarıyla kabullenmiş ve her evresinden gurur duyan bir Türk genci olarak bize orada yaşanan acıları unutturmamak adına yazdıgınız bu eser için size sonsuz teşekkür ederim. Bu gibi eserlerinizin ve başarılarınız devamını dilerim...

Saygılarımla.

Metin Agvaz
01 Mayıs 2009, Cuma
(sarisessilik.com)

Sarıkamış

Kitabınız,Sarısessizlikle ilgili ilk bilgiyi Cumhuriyet Kitap'tan edindim.İlk fırsatta değerli yapıtınızı alıp okuyacağım.Yemen,Çanakkale ,Sarıkamış'ta yiten binlerce can önce türkülerimiz de dile gelmiştir:

      İbrişimin kozaları

      Battı Avşar kazaları

      Sarıkamışta döküldü

      Gonca gülün tazeleri.

Teşekkürlerimi,sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Aykut Atvur, Balıkesir
18 Haziran 2009, Perşembe
(sarisessilik.com)

Sarikamis...

Sayin ve Sevgili Emekli Tumgeneral Cihangir Aksit,

Romaninizi ve web sayfanizi Cumhuriyet Kitap'ta gordum.

Yapmis oldugunuz calisma icin cok tesekkurler. (Web sayfasindakli resimleriniz de cok guzel, anlamli ve duygulandirici.)

Baska eserlerinizi de gormek isteriz.

En icten dileklerimle,

Fazli Can

Not:

Kucuk bir not. Ilk sayfada kucuk bir yanls yazim var, dikkatinize getirmek istedim "altaki."

Site hakkındaki her türlü görüş, öneri ve katkılarınızı lütfen altaki mail adresine gönderiniz.

Fazlı Can, Bilkent University
19 Haziran 2009, Cuma
(sarisessilik.com)

Sarıkamış Harekatı

Sayın Cihangir Akşit,

Saygıdeğer büyüğüm,

Ben Sarıkamış'lıyım. 1962 yılında doğdum. Doğma büyüme oralıyım, www.sarikamisdergisi.com sitesinin sahibi ve yazarıyım. Şu anda işim dolayısı ile İzmir'de yaşıyorum.

Sarıkamış Harekatı biz Sarıkamış'lılar için çok önemlidir. Her Sarıkamış'lı bu harekatın acısını yüreğinin ta derinliklerinde hisseder. Öylesine acıklı hikayeleri vardır ki, bu acılar bizlerin beynine vurulmuş pranga gibidir.Bunun içindir ki harekata ilişkin konuşmamayı yeğleriz.

Savaşa ilişkin gördüğümüz ,yaşadığımız,duyduğumuz her olayda Sarıkamış'ta donarak ölmüş askerlerimizi hatırlıyoruz. Onların yaşadıkları dram hep aklımızda ,hep tazedir.

Kitabınızın tamamını henüz bitirmedim okumaya devam ediyorum. Yazdıklarınızdan öylesine etkilendim ki, okurken içim bir tuhaf oldu.Sarıkamış harekatına ilişkin onlarca kitap okudum, büyüklerimden çeşitli hikayeler dinledim. Kah ağladım, kah düşündüm aklımın yettiğince.

Bir Sarıkamış'lı olarak duyduğumuz acıyı, büyüklerimizden dinlediğimiz hikayeleri en doğru biçimde saf bir dille yazdığınız için size minnet borçluyuz.

Kitabınız tarihe ışık tutacak önemli kitaplar arasında yerini alacaktır.

Sarıkamış halkı adına , emeğinize, yüreğinize kaleminize sağlık diliyorum.

En derin saygılarımla

Hülya Türk, İzmir
21 Haziran 2009, Pazar
(sarisessilik.com)

Sarı Sessizlik kitabı hakkında

Sarı Sessizlik kitabını okuma şansını elde etmiş çok şanslı bir insan olarak görüyorum kendimi.

Kitabınızdan hemen her bölümü okurken o kadar çok etkilendim ki bu konuda haddim olmayarak bir görüşümü iletmek istiyorum: Milli Eğitim Bakanı'nın yerinde olsam bu kitabı ilk öğretim okullarında ders kitabı olarak okuturdum.Kitapta neler yok ki ? Ders konusu olabilecek ; yanlış yönetimler, kötü stratejiler, savaşın anlamsızlığı , savaşın gerekmedikçe her iki taraf için bir katliam olduğu , acımasız doğaya karşı insanın mücadele azminin sınırlarının nereye kadar zorlanabileceği , savaşın insanları birbirlerini boş yere öldürme ve öldürülme çaresizliği ile karşı karşıya bıraktığı, Mülazim Sacit'in şahsında Türk askerinin vatan savunması sözkonusu olduğunda koşullar ne olursa olsun ne kadar güçlü olduğu , bu ülkenin saldırgan ve düşmanlara kolay kolay teslim edilmeyeceği ve daha neler...

Hele son bölümlere doğru , özellikle 356-357 sayfalarda Rus Yüzbaşısı Mushelof'un dile getirdiği yaşam ve sevgiye ilişkin yoğun duygu dolu -bir o kadar anlamlı-ifadeler, 372-373.sayfadaki o anlamlı sözler ! ...Savaşın Osmanlı için anlamsızlığı (bir taraftan da Almanlara yarayan ! ) bir yana ;

"Süngü muharebesini donmak üzereyken bile kabul eden dünyadaki nadir askerler onlar" cümlesi ne de güzel özetliyor bizi karşı tarafın ağzıyla, öyle değil mi?

Keşke bu kitabınızı gençlik başta olmak üzere tüm Türkiye okusa. İnanın o zaman belki Gençliğe Hitabe'de belirtilen ülkeye sahiplenme olgusu ve önemi daha iyi anlaşılır. En başta ben bu kitabı aile bireylerine okumaları için mutlkaka vereceğim , çevremedeki insanlara da bu kitabı almalarını ve okumalarını tavsiye edeceğim.

Mustafa Kemal Paşa'nın da önemle ve üzerinde durarak belirttiği; savaşın gereksizliği, diger yandan ülkelere mal olmuş kahramanlıklar sadece "Er Ryan'ı Kurtarmak" ya da "Pearl Harbour" gibi filmler değil sizin yazdığınız "Sarı Sessizlik" gibi çok değerli eserlerin filmleştirilmesi ile de anlatılabilmeli, bence. Sahi, bu romanı filmleştirmek ne kadar faydali bir iş olurdu , öyle güzel , öyle mükemmel ve unutulmaz bir film çıkardı ki , bana göre yurt içi ve yurt dışından alacağı ödülleri koyacak yer bulamazsınız.Ülkemizde bu kadar güzel film yapan yönetmenler varken , teknolojik imkanlar böylesine gelişmişken , kalıcı eser olarak kitabın yanısıra insanların arşivinde çocuklarına ve torunlarına bırakacakları böyle bir film eseri olsa ne güzel olurdu ? Sarıkamış'ın geçmişteki acılarını siz bizzat yaşamış yaşlı insanlardan dinleyerek ve yorucu- meşakkatli gözlemler sonrasında elde ederek bizlere ulaştırdığınız bu bilgi hazinesinin hiç unutulmaması için yeni nesillere nasıl aktarabiliriz?

Bu arada en kısa zamanda Çiğiltepe kitabınızı da temin ederek okuyacağım.

Sarı Sessizlik'teki emekleriniz için size gönül dolusu şükranlarımı sunuyorum.

Saygılarımla,

Asaf Kerimoğlu, İstanbul
18 Eylül 2009, Cuma
(sarisessilik.com)

Sarı Sessizlik - Cihangir Akşit

1.Dünya savaşındaki Kafkas Cephesi (Sarıkamış), şehit olan 65 bin Türk askeri, Sarıkamış trajedisi ilk defa bukadar kapsamlı ve direk okuyucuya bu denli canlı bir şekilde anlatılmakta.

Hepimizin bildiği gibi Sarıkamış hepimizin yüreklerini burkan bir askeri başarısızlık olmuştur. Kayıtlara göre 65.000 Türk askeri şehit olmuştur. Bu askerlerden sadece %5’i Okuma yazma bilmektedir. Şehitlerimizin sadece 17.000’in isimleri bilinebilmektedir.

**”10. Kolordunun Erzurum’dan çıkarken 45. 000 mevcudu olduğu, Allahuekber Dağı eteklerine geldiği sırada bunun 28.000 mevcuda indiği, o müthiş dağ 4 günde aşıldığında Başköy ve Beyköy’e sadece 1200 (bazı anılarda 3000) Mehmetçiğin ulaşabildiği yazılmaktadır. Onların da çoğunun ayağı donuktur.”

Bu kitapta tam bu tradejeyi bir asker ama aynı zamanda vatansever bir yazar olarak okuyuca sunmaktadır, emirlere itaat ile uyan askerlerin, hayalleri, çaresizlikleri; Mülazım Sacit ve fedakâr askerlerini, hedefe varmak için amansız mücadeleleri anlatılmaktadır. Mutlaka okunmasını önerdiğimiz kitaplardandır.

Alıntı: muzaffertasyurek.blogcu.com

admin
3 Kasım 2009, Salı
(kitap-ozet.net)

Sarıkamış'a özel bir ilgim var. Çikan bütün kitapları okumaya çalışıyorum. Bu kitapta hakkını veren bir kitap. Gerçekten güzel akıcı bir anlatım, heyecan, hüzün, soğuk herşey var. Okumanızı tavsiye ediyorum.

sukrusah
27 Şubat 2010
(kitapyurdu.com)

Enver Paşa'nın binlerce Anadolu çocuğunu bir hayal uğruna son derece yetersiz hazırlık ve planlama ile ölüme göndermesini ibretle okuyacak, mehmetcikle beraber siz de üşüyecek, donacaksınız. Allah hepsine rahmet eylesin. Genç yaşta gittiler, gittikleri yer cennet olsun.

Av. İsmail Karataş
07 Şubat 2011
(kitapyurdu.com)
<42>Elinize ve kaleminize sağlık!

Sizinle geçen sene İstanbul kitap fuarında tanışmıştık... Sarı Sessizlik, Çiğiltepe ve Savruluş'u okudum. Harika; üç kitapta kütüphanemin en nadide eserleri oldular. O kadar keyifle okudum ki anlatamam. Kaleminize sağlık. Savruluş'u o kadar merakla beklemiştim ki beklediğime değdi. Gerçi okuyalı çok oldu ama ancak mesaj yazabildim. İnşallah dördüncü kitabınızda bir an önce çıkar... Yeni kitabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Sağlık ve mutluluklar.

S. İyier
1 Mayıs 2011
(cihangiraksit.com)

Hakikaten bir kayboluşun romanı. İsmi de içeriği gibi çok güzel tasarlanmış... Yüzbinlerin, ailelerinin geleceklerinin yok olduğu, pisi pisine meçhule ses çıkarmadan giden vatan evlatlarının hazin öyküsü... Yazık yazık yazık diyerek, titreyerek isyan ederek okuyacağınız mükemmel bir kitap.

Hakan Düzenli
07 Haziran 2012
(kitapyurdu.com)

Sarıkamış'ta aslında neler oldu okumayıp adeta yaşayacaksınız... Onlarla birlikte üşüyecek, onlarla birlikte ağlayacak, onlarla birlikte donacaksınız. Cihangir Akşit'in eşsiz akıcı üslubuyla anlattığı Sarı Sessizlik kitabını tarih hocam bana hediye etmişti ve sadece 3 gecede bitirdim... Siz de okuduğunuzda bana hak vereceksiniz ve elinizden bırakamayacaksınız... Keyifli okumalar...

furkanmehmed
06 Haziran 2014
(kitapyurdu.com)

Güzel bir kitap ne diyeceğimi blmiyorum.

Hüsein Demirel
2014
(www.neokur.com)

Ne yazsam bu kitap hakkında sanırım yetersiz kalır... O kadar duygulandım ki okurken.bazen de çokkkk sinirlendim askerimize ve halkımıza yapılan haksızlığa... Bir kez daha anladım ki savaş da kazanan yok... Herkes kaybediyor... Bir hiç uğruna ölen tüm mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet diliyorum...

Serap Özen
2014
(www.neokur.com)

Sarı sessizlik

Efendim merhabalar. Ben bir astsubayım. Sarı Sessizlik kitabınız mükemmel bir kitap olmuş. Daha önceden de Sarıkamış ile ilgili kitaplar okumuştum ama şimdiye kadar okuduğum en güzel kitap ve roman diyebilirim. Şimdiden diğer kitaplarınızı alacağım. Saygılar...

İ. Türkoğlu
13 Şubat 2015
(cihangiraksit.com)

Yüzyılın felaketi Sarıkamış Harekatının bu kadar güzel bir şekilde anlatıldığını ilk kez şahit oluyorum. Olaylar o kadar güzel anlatılmış ki kitap içine çekiyor okuyucuyu. Başka Sarıkamış kitabı da okumuştum ama bu kitabı tek geçerim. Mutlaka okumanız gereken bir kitap.

ecim
27 Nisan 2015
(kitapyurdu.com)

Yanlış bir karar sonucu askerlerimizin ellerinde hiç silah olmadan, ayaklarından yazlık ayakkabıyla, yiyeceksiz, haritasız bir bilinmeze yola çıkışları ve hiç uğruna ölmeleri. Duygulanmamak elde değil...

ekin39
29 Nisan 2015
(kitapyurdu.com)

Sayın Cihangir Akşit'in Çiğiltepe adlı kitabının arkasından okuduğum ikinci kitabı olan Sarı Sessizlik adlı eseri de çok ama çok etkileyici idi. O yaşanan acıları sizde aynen yaşıyorsunuz duygulanıyorsunuz göz yaşları içinde okuyorsunuz. Tarihimizi bilmeliyiz bu kitabı da mutlaka okumalıyız.

gecira
10 Mayıs 2015
(kitapyurdu.com)

Kitap akıcı bir dil ve merak uyandırıcı bir yapıda yazılmış. Sarıkamış felaketiyle ilgili bir subayından hayattan insanların vatan için yok oluşu. Sayın Cihangir Akşit'in Çiğiltepe adlı kitabının arkasından okuduğum ikinci kitabı olan Sarı Sessizlik adlı eseri de çok ama çok etkileyici idi.

zeytin4588
30 Mayıs 2015
(kitapyurdu.com)

Akıcı bir dil güzel bir terminoloji var. İnsan o anlara gidiyor... Memleket nasıl kurtarıldı anlamana yardımcı oluyor.

remisetiz1
19 Temmuz 2015
(kitapyurdu.com)

Çok güzel

Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Üslubu ve akıcılığı sayesinde elinizden bırakamayacağınız, her sayfasında merak edebileceğiniz bir kitap.

Mehmet Yaman, Karşıyaka, İzmir, Türkiye
23 Temmuz 2015
(hepsiburda.com)

Teşekkür

Merhaba Cihangir Bey,

Ben ilk olarak sarı sessizlik kitabınızı okudum. 29 yaşındayım ve lise yıllarımdan beri Sarıkamış bana her Türk gibi hüzün veren bir tarihi olaydır. Kitabı okuyup bitirdiğimde keşke devamı da olsaydı keşke daha da sürseydi istedim. O kadar etkili ve sürükleyici anlatmışsınız ki kitabınızı çok cüzi bir ücretle aldığıma bile utandım. Çok daha fazlasına layık bu kitap neden tanıtılmadı neden ben daha önce okumadım diye hayıflandım. Arkasından savruluş romanınızı alıp okudum. Onu da yine kitap yurdundan aynı ücretle aldım. Kitaplarınızın hakkı bu değil kesinlikle... Çiğiltepe romanınızı yeni bulabildim. Birçok yerde stoğu yoktu. Yine de edinebildim ve hemen başladım. Benim merak ettiğim yazmaya devam edip etmediğiniz. Umarım devamı gelecektir. Ben hayranınız oldum. Üslup ve anlatım harika.2 yaşında bir oğlum var ve bu kitapları onun içinde saklayacağım. Emeğinize kaleminize sağlık. Saygılar.

Sis ve gece
22 Ağustos 2015
(cihangiraksit.com)

Sarıkamış savaşa giden askerler kendi hayatları için değil kendilerinden sonra bu toprakta yaşayacak insanlar için destansı bir mücadele gösteren askerlerin hayatlarına dokunabileceğiniz bir kitap...

kor_ay86
28 Eylül 2015
(kitapyurdu.com)

Sarıkamışta yaşanan üzücü olay bir kurgu çerçevesinde sunulmus. Tavsiye ederim.

lorddeus
12 Aralık 2015
(kitapyurdu.com)

Çok etkilendim. Akıcı bir kitap.

cmtrn
12 Nisan 2016
(kitapyurdu.com)

Sayın Cihangir AKŞİT

Ben İzmir’den kitabevi sahibi M. Kaan Kaya. Kitabevi sahibi olmadan önce sizi tanıdım. Kitaplarınızın büyük bir hayranıyım ve kitabevimi açtıktan sonra da kitaplarınızı tavsiye ederek birçok kişinin okumasını sağladım. Ama üzüntüyle artık Sarı Sessizlik ve Çiğiltepe kitaplarınızın baskısının tükendiğini görmekteyim. Yeni baskılarının yapılması temennimi iletmek istiyorum…

M. Kaan Kaya
26 Nisan 2016
(cihangiraksit.com)