English
Skip Navigation Links
Skip Navigation Links


Cihangir Akşit Romanları

Sarı Sessizlik

Sarı Sessizlik
Bir kayboluşun romanıMiralay Reşat Bey ve Vatan Savunmasında 27 yıl

Miralay Reşat Çiğiltepe
ve Vatan Savunmasında
27 yıl
Savruluş

Savruluş


Bu sitenin içeriğinde Mons, Belçika'daki uluslararası SHAPE (Supreme Headquarters of Allied Powers Europe) auditoriumunda 5 şubat 2003 günü bizzat Cihangir Akşit tarafından yaklaşık 300 kişiye verilen SHAPE Tarih Klübünün (SHAPE History Society) organize ettiği konferansta kullandığı metin ve yansılar temel alınmıştır.

Sayın Ziyaretçi,

Bu sitede tarihimize bir zafer olarak geçmeyen, ancak Türk Mehmetçiğinin sabır, sebat ve insanın dayanma gücünün çok üzerindeki fedakâr ve kahraman davranışlarını içeren, SARIKAMIŞ HAREKÂTI hakkında özet bilgi mevcuttur.

Bu harekâtla ilgili olarak; 1975 ve 1978 yilları arasında görev yaptığım bu yöreyi çok iyi etüt ettim.

Özellikle 1976 ve 1977'de 9 ve 10'uncu Kolordunun geçtiği korkunç yollardan kışın ve yazın uygun teçhizatla geçtim.

Şimdi artık tarih olan ve bu savaşa katılmış, o günleri yaşamış birçok yaşlı insanla konuştum. Eminim ki, güvenlerini kazanmamış olsaydım, hiçbiri hiçbir şeyi aktarmayacaklardı. Nedense, Sarıkamış dedikten sonra yutkunup, dolu dolu gözlerini bir yere dikip, tek kelime bile konuşmuyorlardı. Hemen hepsi böyleydi. Sanki o günleri hatırlamak onlara korkunç bir ızdırap veriyor, biraz daha ölüyorlardı. Üzmemek için sorularımı çoğunlukla kesmek zorunda kalıyordum. Sonra bir süre sohbetimize korkunç bir sessizlik çöküyordu. Bu tıpkı Sevket Süreyya Aydemirin dediği gibi "sarı bir sessizlikti", soğuk ve esrarengiz, beyaz bir ölüm, kansız, ruhu nefes halinde bile gövdede katılaştıran ölüm sessizliği... Onlar hiç panik olmadılar ve düşmana arka çevirmediler. Çatışa çatışa, dona dona toprak oldular.

Sarıkamışta toprak olanların önünde saygıyla eğiliyorum ve hepsini rahmetle anıyorum.

Cihangir Akşit      
Sarıkamış Hârekatı